GALERIA SMAKÓW

GALERIA SMAKÓW

CIASTO CZEKOLADOWE Z MUSEM

Zgodnie z zapowiedzią, na naszej stronie startuje “kącik kulinarny”. Na początek zapraszamy na coś słodkiego. Przepis pochodzi ze strony kwestiasmaku.com, na której znajdziemy przepisy nie tylko na desery, ale także przepisy na zdrowe dania lub na specjalne okazje. Z kolei użytkowników instagrama zapraszamy na profil instagram.com/kuchennetrio. Prowadzą go Pani Jagoda, Aniela i Pan Dariusz, którzy specjalizują się w pysznych śniadaniach i brunch’ach. Życzymy smacznego 🙂

Spód

 • 150 g masła
 • 150 g gorzkiej czekolady
 • 5 dużych jajek
 • 1 łyżka kakao
 • 170 g cukru

Mus czekoladowy

 • 100 g masła
 • 100 g gorzkiej czekolady
 • 3 duże jajka
 • 1 łyżka kakao
 • 100 g drobnego cukru
 • 2 łyżeczki żelatyny w proszku, rozpuszczonej w 80 ml ciepłej wody

PRZYGOTOWANIE

SPÓD

 • Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Formę z odpinaną obręczą o średnicy 20 – 23 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
 • Połamaną na kosteczki czekoladę roztopić razem z pokrojonym masłem (w rondelku z grubym dnem ciągle mieszając i nie podgrzewając za bardzo masy, lub w kąpieli wodnej – czyli miseczce zawieszonej na garnku z gotującą się wodą). Masę ostudzić. Zmiksować żółtka z kakao, następnie dodać je do ostudzonej czekolady i wymieszać łyżką lub krótko zmiksować.
 • Białka ubić na sztywną pianę, następnie małymi partiami dodawać cukier, cały czas ubijając. Miksować jeszcze przez 2 – 3 minuty, aż piana będzie gęsta, sztywna i błyszcząca.
 • Ubite białka delikatnie wymieszać z masą czekoladową i wlać do przygotowanej formy, piec przez 25 – 30 minut. Wyjąć z piekarnika i ostudzić w formie. Ciasto opadnie, tworząc wgłębienie, które wypełnimy musem). Nie wyjmować z formy.

MUS CZEKOLADOWY

 • Przygotowujemy podobnie jak powyżej: roztopić masło i czekoladę, ostudzić. Zmiksować żółtka z kakao, dodać do ostudzonej czekolady i wymieszać. Ubite białka wymieszać bardzo delikatnie (nie niszcząc piany) z ostudzoną masą czekoladową oraz rozpuszczoną w wodzie żelatyną (również ostudzoną).
 • Masę wylać na środek upieczonego spodu. Dekoracja z ciemniejszych smug na musie powstała z reszty masy czekoladowej. Wstawić do lodówki na ok. 4 – 5 godzin lub na całą noc. Kroić gorącym nożem (sparzonym wrzątkiem i osuszonym).

https://www.kwestiasmaku.com/desery/czekolada/ciasto_czekoladowe/przepis.html